608 436 941

Keramické tábory na Domečku

Autor: Eliška Plchová | Zveřejněno: 18. září 2019 | 66x

Příměstské tábory o prázdninách

Během posledních deseti let proběhlo na Domečku již 16 týdenních keramických táborů. V době pobytu dětí na Domečku skoro všichni zaměstnanci užívají dovolené, aby uvolnili všechny prostory pro spaní i tvoření. Keramickými tábory pod vedením Bc. Hanky Štarkové prošlo Domečkem už 320 dětí. Pobyty jsou od neděle do soboty a snažíme se, aby si malí keramici odváželi z tábora i svoje vypálené keramické výrobky.

Letos v létě jsme měli poprvé i první příměstský keramický a tvořivý tábor. Využili jsme k tomu nově postavenou přístavbu Domečku z projektu ZÁJMOVÉ A NEFORMÁLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ DOMEČEK, který byl spolufinancován Evropskou unií. Z důvodu malé kapacity dílny, kdy už na Domečku nejsou dovolené, jsme mohli přijmout na tento tábor jen 8 dětí. Ty přicházely ráno v 8 hodin a program pro ně byl připravený do 16 hodiny. Kromě keramiky měly děti i dva výlety po okolí.

Sešla se nám parta skvělých dětí. Tvořily z keramiky misky, talíře, hrnečky, postavičky a také hrady v podobě zřícenin. Navzájem si pomáhaly. A to není všechno. Stavitelé David a Vojta měli velké znalosti o tom, jak hrady vypadají, jak se na nich žilo a nezaskočil je ani prevét, který dokonale popsali. Připadalo mi to jako velká hra. Kdo na takovém hradu bydlel, kdy byl vystavěný. Fantazie byla veliká a nápady se jen sypaly. Netrvalo dlouho, Vojta si vzal do ruky papír s tužkou a dokonale sepsal historii tohoto společného hradu. S velkým obdivem jsem koukala, jak se papír zaplňuje a během pár minut jsme měli kompletně sepsané informace o zřícenině včetně pověstí, které tuto stavbu provázely.

Bylo by mi líto, abychom si tuto originalitu keramických táborů nechali jen pro sebe. Proto přikládám fotky i originál sepsané historie této zříceniny. Vojta má náš spisovatelský obdiv.