608 436 941

Nevzdat to…

Autor: Text a foto: P. Vicková | Zveřejněno: 25. ledna 2021 | 16x

Budu se opakovat, když napíšu, že loňský (a bohužel zatím i letošní) rok zbořil téměř všechno, na co jsme byli léta zvyklí. Nemoc a s ní související omezení zasáhla do rodin, do škol, na pracoviště, do sportu i kultury. Nesmíme se kvůli pandemii v hojném počtu vídat, setkávat, společně mnohé zažívat a bavit se. Nad námi bohužel stále visí hrozba možné nákazy a jejích nedobrých následků.

V této atmosféře bylo vloni na počátku prosince jasné, že tradiční silvestrovské představení trhovosvinenských ochotníků, které po léta přivádělo do hlediště stovky smějících se lidí, budeme muset oželet.

Pravidelné zkoušky scének a muziky, jež jsou běžně připravovány zhruba od konce listopadu a při nichž je na jevišti a v přilehlých prostorách kulturáku najednou dvacet i třicet lidí, byly nemyslitelné. Když už jsme nad Silvestrem 2020 celkem pochopitelně lámali hůl, přišlo vedení městského kulturního střediska s nápadem natočit alespoň krátký pozdrav našim věrným divákům a vysílat jej po síti. Lidé si to za svou dlouhodobou přízeň přece zaslouží, oni musí vědět, že jsme na ně nezapomněli. A my zkusíme něco nového!

Zhruba čtvrthodinový videopohled do zákulisí a příprav představení, sestřih několika scének z posledního ročníku i prezentaci autorských písniček vymyslel, připravil, natočil a sestříhal Jiří Čajan mladší společně se Zbyňkem Veselým, Jiřím Čajanem starším, pomohli i Radim Zmeškal, Petr Schwarzmüller a František Herbst. Účinkovali samozřejmě členové ochotnického souboru. Příprava videa včetně nahrávek autorských písniček si vyžádala zhruba 120 hodin práce, Jirka Čajan ml. tedy tomuto „silvestrovskému povyražení“ obětavě věnoval celých pět dní svého mladého života...

Pozdrav byl na internet (YouTube kanál MěKS Trhové Sviny) umístěn v premiéře na Silvestra 31. prosince 2020 přesně v 18 hodin a je zde stále k vidění. K dnešnímu dni si jej pustilo přes tisíc lidí.

Divadlo hrát zatím nemůžeme, v tuto chvíli dokonce nesmíme ani zkoušet. Pořád ale věříme, že bude líp. Nevzdáme to.