608 436 941

První pátrání na hřbitově

Autor: Jan Štifter | Zveřejněno: středa 22. dubna 2020 | 66x

Hrob Václava Hlávky nebo Jana Zachaře? Víme. Kde odpočívají Šíchovi, Englovi, Wortnerovi? Na to už jsme také přišli. Stovky dalších jmen ale zatím chybějí…

Máme za sebou první setkání v ploše starého svinenského hřbitova s cílem vrátit místu paměť. Byli tu pohřbíváni sousedé od nejstarších dějin Trhových Svinů – podle odhadů historika Daniela Kováře se zde nachází přibližně 50 tisíc mrtvých, 8 pohřbených na metr čtvereční. Přestože zanikly náhrobky, těla nezmizela, jsou pod cestami, lavičkami, v kořenech stromů. Komunisté hřbitov přeměnili na park a dnes neexistují žádné záznamy, které by prokázaly, kde byly konkrétní hroby. Ale jsou tu ještě pamětníci – a právě s nimi při téhle akci počítáme.

Do plánku, který vytvořil Petr Kozel, jsme zatím zakreslili 10 hrobů. Získali jsme také tři historické fotografie. 10 hrobů je skutečně zlomek, ale není to málo: máme zachycených 10 svinenských rodin, 10 příjmení. Přijďte nám ukázat hrob vaší rodiny – budeme na vás čekat v sobotu 23. května od 10 do 14 hodin a v neděli 5. července od 10 do 14 hodin.