608 436 941

Pořádný Poprask na trhovosvinenském jevišti

Autor: H. Halešová | Zveřejněno: pátek 22. listopadu 2019 | 140x

Komedie Carla Goldoniho v podání Divadla Otty Schwarzmüllera

Na podzim letošního roku si ochotnický divadelní soubor Divadlo Otty Schwarzmüllera z Trhových Svinů připravoval novou premiéru. Režisér František Herbst se na jaře 2019 rozhodl pro nastudování jedné z nejznámějších veseloher klasického repertoáru – komedii Carla Goldoniho Poprask na laguně.

Italský autor Carlo Goldoni tuto hru napsal už v polovině 18. století, v době, kdy sám působil v Benátském kraji jako státní úředník. Velmi dobře znal místní neklidné obyvatele a touto hrou jim složil svůj staletími prověřený hold. Jeho hra je často uváděna celosvětově i v českém divadelním prostředí a divácky je stále velmi přitažlivá. V Čechách patří k legendárním inscenace Miroslava Macháčka z šedesátých let v Národním divadle s Ladislavem Peškem jako Patronem Fortunatem a inscenace Ladislava Smočka z roku 1994 v pražském Divadle na Vinohradech, kde stejnou postavu nezapomenutelně ztvárnil Viktor Preiss.

Členové trhovosvinenského souboru nad výběrem Poprasku nějaký čas váhali. Věděli, že úspěšné ztvárnění této zábavné frašky, která stojí a padá na rychlých a úderných dialozích, vyžaduje skutečnou hereckou akci a promyšlenou režii, ale především naprostou absenci nejistoty v projevu na jevišti. Postavy svérázných rybářů a jejich hádavých žen totiž mluví jednají a mluví bez dlouhého rozmyslu, bez nadhledu, jsou jako velká voda, co na srdci, to na jazyku. Nebojí se rvaček, naschválů, křiku a inzultací, lásku i nenávist zde všichni projevují velmi hlasitě, okázale a zcela beze studu.

Po půlročním intenzivním zkoušení, říjnové premiéře a listopadových reprízách ovšem můžeme říci, že se herci náročného kusu báli zbytečně. Protože jejich Poprask je vážně strhující, nemá hluchá místa a divák se srdečně baví po celou dobu téměř dvouhodinového představení. Režie Františka Herbsta inspiračně vychází právě z pojetí Ladislava Smočka. Výběr hereckého obsazení rybářské vesničky se režisérovi nadmíru povedl, je vidět, že své kolegy velmi dobře zná. Starší herci dokáží svou radost na jevišti lehce a věrohodně předávat do hlediště, mladší členové souboru jednoznačně vyzráli a hrají s okouzlujícím nasazením. Nebylo by fér zaměřit svou pozornost jen na někoho z protagonistů, Poprask vyznívá nejlépe jakou souznění a souhra všech zúčastněných.

Ke skvělému dojmu z divadla přispívá i nápaditá scéna a výprava Petra Schwarzmüllera, díky níž snadno uvěříte, že jste uprostřed uličky s tradičními italskými barevnými domky nebo třeba v přístavu. Úvodní scéna, kdy ráno ženy při paličkování krajek vyhlížejí na zápraží své muže na moři, musela zasáhnout každého trochu citlivějšího diváka přímo u srdce. To byla čistá divadelní krása. Střízlivé kostýmy Ivany Hohenbergerové vycházejí z charakteru postav a nechybí jim promyšlené detaily.

Trhovosvinenský Poprask na laguně je zážitkem, který na ochotnické jeviště přináší pořádný záblesk profesionálního umu a talentu, radosti a ničím nezkalené komiky. A to v dnešní době skutečně není málo.

Carlo Goldoni - Poprask na laguně,

premiéra 26. října 2019 v Kulturním domě v Trhových Svinech.

Osoby a obsazení:

Pavel Randa - patron TONI, majitel rybářské bárky

Monika Hanzalová - paní PASQUA, manželka patrona Toniho

Kristýna Borožková – LUCIETTA, sestra patrona Toniho

Václav Tröstl - TITTA NANE, rybář, snoubenec Lucietty

Vítězslav Král – BEPPO, bratr patrona Toniho, nápadník Orsetty

Zbyněk Veselý - patron FORTUNATO, rybář

Pavla Majerová - paní LIBERA, manželka patrona Fortunata

Klára Řežábková – ORSETTA, sestra paní Libery

Aneta Veselá – CHECCA, sestra paní Libery

Josef Zettl - patron VICENZO, obchodník s rybami

Petr Sojka – TOFFOLO, převozník

Karel Buřič – ISIDORO, zástupce kriminálního vyšetřovatele

Pavel Randa ml. - KOMISAŘ

Helena Králová / Jana Sojková – COMMESSA, prodavačka pečených dýní

Jiří Čajan, Tomáš Kalena, Radek Brůha - RYBÁŘI z loďky patrona Toniho

Překlad: Jaroslav Pokorný

Návrhy kostýmů: Ivana Hohenbergerová

Sledování textu: Edita Matušková

Scéna: Petr Schwarzmüller

Zvuk a světla: Jiří Čajan ml.

Režie: František Herbst