608 436 941

Kruh přátel hudby při ZUŠ F. Pišingera, Trhové Sviny srdečně zve na „Koncert s puncem exotiky“

Autor: | Zveřejněno: 14. srpna 2019 | 69x

Nová sezona Kruhu přátel hudby

Jaroslav Šonský – Švédsko/ČR (housle) a Leylie Yekta – Švédsko/Ázerbajdžán (klavír) vystoupí 26. září 2019 od 18:00 hodin v Kulturním domě v Trhových Svinech.

Dva vynikající umělci z dalekého severu přijedou zahájit novou sezonu Kruhu přátel hudby. Po obdobném recitálu housle – klavír, se kterým vystoupí v Praze, zahraje i u nás český houslový virtuos Jaroslav Šonský, žijící od roku 1975 ve švédském Norrköpingu. Partnerkou u klavíru mu bude Leylie Yekta, vynikající pianistka (a také varhanice), žijící ve Stockholmu, která je ázerbajdžánského původu. Do Švédska přišla z exotického jihu studovat před dvěma desetiletími a již v severské zemi zůstala. Oba dokazují svým špičkovým uměním možnost porozumění mezi rozdílnými kulturami prostřednictvím fenoménu hudby, která spojuje.

Zejména v tomto případě můžeme mít radost, že jde o hudbu českou, protože na koncertě zazní dva mistrovské opusy našich nejslavnějších skladatelů – hudební vyznání rodné zemi Z domoviny Bedřicha Smetany a virtuosní Mazurek Antonína Dvořáka. Doplní je zpěvná a romantická Sonáta c moll pro housle a klavír severského skladatele z Norska Edvarda Hagerupa Griega.

Jaroslav Šonský je nositelem Gratias agit, ocenění od českého Ministerstva zahraničních věcí za propagaci české kultury v zahraničí. Vystoupil již v 25 zemích světa, a to i při velmi významných příležitostech (hrál například i pro švédského krále). Krom své sólistické dráhy houslového virtuosa, ceněného pro slovanskou muzikalitu a citovost, se v posledních letech věnuje také jako umělecký šéf a dirigent smyčcovému souboru Martinů Strings Prague, který založil v Praze a s nímž cestuje i na zahraničí turné.

Leylie Yekta je vynikající pianistka a taktéž varhanice, věnující se vrcholné církevní hudbě a jejím koncertním opusům. Ve Stockholmu působí jako titulární varhanice v jednom z tamních největších kostelů. Klavír však byl jejím původním oborem a stále takto velmi ráda vystupuje. S Jaroslavem Šonským již vystupovala dříve v duu jako varhanice. Nyní se však v oba Praze představí v houslovém recitálu s klavírem a v malé obměně tento program zazní i u nás v Trhových Svinech.

Nenechte si ujít tuto výjimečnou příležitost a přijďte se seznámit s mistrovstvím obou umělců, dokazujících, že česká hudba může být i univerzálním světovým jazykem.