608 436 941

Borůvkobraní 2019

Autor: Infocentrum Borovany | Zveřejněno: 21. května 2019 | 208x

Tradiční Borůvkobraní s několika novinkami

Přichází léto a všichni se už těšíme na prázdniny, dovolenou, slunce a teplé letní večery. Nastává doba letních festivalů a kulturních akcí mezi nimiž nemůže chybět borovanské Borůvkobraní. Letos nás čeká již neuvěřitelný 15. ročník borovanských borůvkových hodů v prostorách bývalého augustiniánského kláštera. Pojďme se podívat, na co se letos 13. a 14. července můžete těšit.

Nejprve si pojďme představit novinky pro letošní rok.

První letošní novinkou je navázání spolupráce s kavárnou POTMĚ projektu Světluška. Kavárna v letošním roce zavítá pouze do 10 vybraných míst v České republice a jedním z nich jsou právě Borovany. V kavárně vás v absolutní tmě obslouží nevidomí kavárníci. Je to jedinečné místo, kde se role vidících a nevidomých na chvíli vymění. V úplně zatemněném prostoru se vašima očima stanou nevidomí. Usadí vás ke stolu, obslouží a připraví vám kávu, nebo jiný nápoj, jaký jste ještě neviděli. Kavárna POTMĚ bude mít své stanoviště na Žižkově náměstí přímo před klášterem.

Další novinkou je vystoupení dětského folklórního souboru až z daleké Francie. Soubor Armor Argoat tak obohatí program Borůvkobraní o bretaňskou kulturu. Dalším souborem, který je třeba zmínit, je folklórní soubor Kohútek Bánov, který k nám přijede téměř od slovenských hranic, z podhůří Bílých Karpat. Představí nám folklór z oblasti Slovácka kousek od Kopanic, kde čarovaly žítkovské bohyně.

V letošním roce se budeme snažit o větší oživení Borůvkové zahrady. Do programu jsme začlenili několik workshopů, které se zde budou konat. Mimo přednášek oblíbeného borůvkového zahradníka Ing. Pavla Chlouby se tak dozvíte něco o tom, jak si správně umíchat borůvkový sypaný čaj, či uvařit borůvkový džem.

A co nás čeká dalšího? Nebude chybět veliký výběr borůvkových dobrot, dobrého jídla a pití, protože právě to dělá Borůvkobraní takovým, jakým ho všichni známe. Borůvkové knedlíky, vafle, muffiny, vdolky, koláče, lívance, palačinky i zmrzlina, rožněné selátko, domácí klobásky, paštiky, sýry a bramboráky, řízky vepřové, dančí i jelení a samozřejmě borůvkové pivo, limonáda i víno – nejen to můžete na Borůvkobraní ochutnat. Připraven bude i řemeslný jarmark, borůvkové tvořivé dílny pro děti i dospělé a další doprovodný program.

Kdo vyhledává spíše klid a pohodu, ten si může odpočinout od shonu u hlavního podia v zámeckém parku. Zde totiž vládnou děti a skvělá nálada. Jídla a pití bude zde také dostatek, navíc můžete zrelaxovat na našem trávníku, či na dece. K příjemné atmosféře přispěje i program. Připravena bude historická pouť, pohádka loutkářského souboru Jiskra Borovany, divadelní spolek Koňmo, Rybníkáři, klaun Pupa, Divadlo potulného čajovníka, Balónková pohádka, klaun Hugo, Kejklíři na cestách, borůvkový fotokoutek a mnoho dalšího. Dětský program zakončí koncert party „usmrkánků“ z Divadla rozmanitostí v Mostě, které možná už znáte. Kapela Nedloubej se v nose hraje pro všechny malé i velké „smrkáče“ a jejich černobílá podívaná je určena pro všechny, kteří nemají nos nahoru.

A co program ve Stodole v zahradě? V sobotu zde vystoupí Jihočeští rodáci, těšit se můžete na přehlídku folklórních souborů a kapelu Láďa Latka trio. Vrcholem večera pak bude koncert dívčí rockové kapely The Apples, známé například ze soutěže Československo má talent, kde se dostala až do semifinále. Sobotní večer zakončí zoopunková pařba kapely Peshata.

Neděle bude patřit kapelám různých žánrů, kde si každý vybere to své. Zmínit můžeme například folkovou kapelu Valo, akustické Seeking Horizon, mladou popovou kapelu Platonic, funky Batáty a Love Gangsters v čele s moderátorem Rock rádia Marothou. Pro ty, kteří v minulém roce v Borovanech propásli koncert kapely Th!s s hercem Vojtou Kotkem, jsme na mnohá přání jejich koncert zařadili do letošního programu Borůvkobraní. Těšit se na ni můžete na samotný závěr festivalu, a to v neděli od 20 hodin.

Program je tedy kompletně připraven, tak doufejme, že to modré zlato našich lesů v letošním počasí zdárně dozraje a my si 13. a 14. července nacpeme břicha borůvkami. Více informací a podrobný program najdete na www.boruvkobrani.cz.