608 436 941

Pohádka na dobrou noc

Autor: Lenka Kuřilová | Zveřejněno: čtvrtek 3. září 2020 | 44x

Svět se ponořil do černočerné tmy a tisíce malých dětí jdou spát.

Víčka se jim klíží a s úsměvem na rtech upadají do náruče snů. Otevře se brána, kterou bdělí nevidí, a oni spatří to kouzelné místo, kde fantazie nezná mezí. Můžou být kýmkoli chtějí. Čeká je celá dlouhá noc, než slunce znovu vystoupá vzhůru a temná paní vysvleče svůj háv. Jedno dobrodružství skončilo, ale to další už ťuká na dveře.

Co když ale nemohou usnout? Co pak?

Inu, nebeské ovečky jim pomohou. Nejdřív přijde jedna ovečka, pak druhá, třetí, čtvrtá…ale vždyť to znáš. Dítka zaboří tvář do té nejjemnější vlny a společně s ovečkami skáčou přes hvězdné mosty. Houpavým pohybem je ukolébají ke spánku, a i před nimi se nakonec zjeví říše snů. Tady se musejí rozloučit, protože ovečky čeká tu noc ještě spousta cest tam a zpátky.

Až když první paprsky prozáří oblohu, pak je jejich práce u konce.

Přes den? Zajímá tě, co dělají ovečky, když nejste v peřinách? Zkus se jich zeptat, samy ti rády odpoví.

Že ovečky nemluví? A to ti řekl kdo? Ty jsi mě moc neposlouchal, viď? Říše snů nemá hranic. Chceš-li být princ či princezna, můžeš, chceš-li, aby hory byly ze zmrzliny a v řekách tekla mléčná čokoláda, staniž se. A chceš-li, aby ovečky mluvily, pak věř, že mluvit budou. Je to jen na tobě, jaký svět si stvoříš.

Nekoukej na mě tak. Kdo si počká, ten se dočká.

No tak dobře.

Ráno svolá pastýř ovečky z celého světa zpátky na oblohu. Na žádnou nesmí zapomenout. Nejdříve jim zkontroluje kopýtka a potře je měsíčním práškem, aby jim při cestě skrz mlhoviny neklouzaly. Zastřihne jim chumáčky vlny a pročeše ji, aby byla stále jemná a příjemná.

Pastýř vyžene celé stádo nebeských oveček na nekonečná luka, kde každá z nich nabere nové síly na další noc, která je čeká. I ony si ale potřebují odpočinout. Odbije poledne a ovečky uléhají ke spánku do měkkých vatových polštářků. Nad nimi se line melodie pastýřovy píšťaly.

S jakou vlnou? Ach, ták. Co udělá s rounem, které ostříhal, to by tě zajímalo. Za temné noci je zima a i její královna potřebuje hřejivý šál. To už je ale jiný příběh, který bude muset počkat, protože právě teď pastýř svolává své stádo nebeských oveček, které už jsou na cestě ke všem dětem na zemi, aby spolu zažily dobrodružství, která se můžou stát jen ve snu.

Dobrou noc.