608 436 941

Staleté kořeny a výsadba Lípy století

Autor: Tereza Průková. 9.B | Zveřejněno: úterý 13. listopadu 2018 | 155x

Akce školy a města ke 100. výročí republiky

Díky zapojení se naší základní školy do letošního celorepublikového programu „Staleté kořeny“ nám byla nabídnuta možnost získat zdarma sazenici našeho národního stromu. A my ji okamžitě přijali.

Vyučující občanské výchovy domluvila na příslušných odborech městského úřadu nejen přesné místo výsadby, ale i další spolupráci s městem.

Ve čtvrtek 25. října 2018 pak proběhl na Základní škole v Trhových Svinech edukační program "Staleté kořeny" ke 100. výročí vzniku Československé republiky.

Paní lektorka Monika Slunečková nám v 9. B nejprve povyprávěla o naší vlasti, jejích staletých kořenech a tradičních hodnotách a nechyběla ani zábavná hra, které se zúčastnili chlapci. Potom jsme se společně (naše třída, paní lektorka, naše dvě vyučující a pan ředitel Jiří Pavel) vydali do parku k Rákosníčkovu hřišti, kde nás již očekával pan starosta Pavel Randa. Spolužáci z 9. už v pondělí v rámci pracovních činností vykopali jámu a my jsme lípu zasadili. Nakonec jsme všichni zazpívali českou hymnu.

Město Trhové Sviny poté obstaralo statické jištění lípy pomocí kůlů, pěkný nízký plůtek kolem stromku a v neposlední řadě i kámen s městským znakem. Do tohoto kamene byla vsazena kovová pamětní destička, o jejíž zhotovení jsme předem požádali firmu GPN, která nám okamžitě vyšla vstříc.

Všem zúčastněným velice děkujeme a spolu s nimi doufáme, že se lípě bude dařit a my za pár desítek let budeme líčit vnoučatům, jak jsme ji sázeli.